UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI AZJI

Azja jest lądem największych kontrastów. Rozległym, najwyższym na świecie wyżynom przeciwstawić można wielkie obszary nizinne. W Azji znajdują się najwyższe góry świata, a wiele szczytów wznosi się ponad 7000 m n.p.m. Najwyższym jest Czomolungma (Mount Everest) w Himalajach, osiągający 8848 m n.p.m. Przeciwieństwem,tej największej wyniosłości jest najniższa na świecie depresja nad Morzem Martwym dochodząca do 392 m poniżej poziomu morza.

Ukształtowanie powierzchni Azji odznacza się ogromną rozmaitością i wielkim bogactwem form. Mniej więcej trzecią część powierzchni zajmują obszary nizinne, a dwie trzecie obszary wyżynne i górskie.
Największymi nizinami są: Nizina Zachodniosyberyjska i Nizina Turańska leżąca w północno-zachodniej części Azji, Nizina Mezopotamii na zachodzie, Nizina Chińska na wschodzie, Nizina Gangesu i Nizina Indu na południu.

W środkowej części Azji leżą wielkie obszary wyżynne, otoczone lub poprzecinane potężnymi łańcuchami górskimi. Góry fałdowe ciągną się od Morza Egejskiego i Czarnego ku wschodowi, schodzą się na Wyżynie Armeńskiej, następnie oddalają się od siebie obejmując pustynną Wyżynę Iranu i znów zbiegają się w Hindukuszu i Pamirze. Z Pamiru łańcuchy górskie rozgałęziają się w trzech kierunkach:

—    ku południo-wschodowi — Karakorum i Himalaje,

—    ku wschodowi — Kunlun i Ałtyntag,

—    ku północo-wschodowi — góry Tien-szan, Ałtaj i Sajany, Góry Jabłonowe i Stanowe oraz Góry Wierchojańskie, Czerskiego i pasma górskie na Kamczatce.

Pustynna wyżyna na Półwyspie Arabskim oraz Wyżyna De-kanu na Półwyspie Indyjskim są odosobnione, oddzielone od kontynentu nizinami i stanowią jakby przedłużenie wyżyn afrykańskich.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.