SRI LANKA

Niepodległa Republika Sri Lanka leży na wyspie Cejlon, oddzielonej od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk. Jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Potomkowie dawnej ludności rodzimej — Weddów są dzisiaj bardzo nieliczni, jest ich tylko kilka tysięcy. Przewagę wśród dzisiejszych mieszkańców wyspy stanowią Syngalezowie — około 70°/o ludności. Język syn-galezki jest językiem urzędowym. Są poza tym liczne drobne grupy ludnościowe, pod względem etnicznym związane z mieszkańcami dawnego Cejlonu, Półwyspu Indyjskiego i Arabskiego, widoczne są również wpływy chińskie.    ^

Pod względem wyznaniowym ludność Sri Lanka przypomina Indie.
Gęstością zaludnienia Sri Lanka przewyższa Indie i Pakistan. Najwięcej ludności skupia się w wilgotnych obszarach na południo-zachodzie, przypada tam do 800 osób na 1 km2.

Gospodarka narodowa opiera się na rolnictwie. Uprawia się przede wszystkim ryż, który jest główną rośliną żywieniową, poza tym kukurydzę, proso, z roślin oleistych — sezam i orzeszki ziemne. Duże obszary zajmują rośliny plantacyjne: trzcina cukrowa, kakao, herbata oraz palma kokosowa. Bardzo wysokie miejsce zajmuje Sri Lanka w światowej produkcji kauczuku, czwarte po Malezji, Tajlandii i Indonezji. Gospodarka rolno-plantacyjna nastawiona jest na eksport, podczas gdy rośliny żywieniowe nie pokrywają potrzeb własnego kraju. Sri Lanka eksportuje: herbatę, kauczuk, koprę, orzeszki ziemne i przyprawy korzenne.

Bogactw mineralnych jest niewiele, są one jednak dość szczególne. Najwięcej eksploatuje się grafitu, kamieni szlachetnych i półszlachetnych oraz minerałów radioaktywnych. Kamienie szlachetne i półszlachetne stanowią ważną pozycję eksportową Głównymi partnerami handlowymi są: Wielką Brytania, USA, Pakistan, Indie, Chiny i Japonia. Głównym portem jest stolica kraju — Kolombo.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.