POŁOŻENIE I UKSZTAŁTOWANIE POZIOME EUROPY

Ukształtowanie poziome lądu europejskiego jest najbardziej urozmaicone ze wszystkich lądów. Morza śródziemne i przybrzeżne wciskają się głęboko w ląd, który jest rozczłonkowany na liczne półwyspy i wyspy. Największymi półwyspami Europy są: Skandynawski na północy, a Pirenejski, Apeniński i Bałkański na południu Europy. Do mniejszych półwyspów należą: Jutlandzki oddzielający Bałtyk od Morza Północnego oraz Krymski położony między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim.

Europa ma wielką ilość wysp w pobliżu lądu. Na Morzu Arktycznym inajwiększą wyspą jest Nowa Ziemia, na Oceanie Atlantyckim Wielka Brytania, Islandia i Irlandia. Wielką Brytanię, największą wyspę Europy, oddziela od lądu Kanał La Manche (czytaj: la mansz) i Cieśnina Kaletańska. Na południu Europy do największych wysp należą: Sycylia, Korsyka, Sardynia i Kreta na Morzu Śródziemnym.

U wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego znajduje się bardzo dużo skalistych wysepek, z których większe tworzą grupę wysp zwanych Lofotami, Wiele wysepek leży u północnych wybrzeży Wielkiej Brytanii. Do ważniejszych należą archipelagi: Hebrydy, Orkady, Szetlandy i Wyspy Owcze. Na Morzu Śródziemnym w zachodniej części znajduje się grupa wysp Balearów. Bardzo dużo wysp rozrzuconych jest na Morzu Egejskim.

Łączna powierzchnia półwyspów i wysp zajmuje ponad 1/3 obszaru całej Europy, a przeszło połowa powierzchni kontynentu leży nie dalej niż 250 km od-morza.

W związku z bogatym rozczłonkowaniem kontynentu linia brzegowa Europy jest bardzo dobrze rozwinięta, najlepiej ze wszystkich kontynentów.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.