PIĘKNO KRAJOBRAZU WŁOCH I ZABYTKI PRZESZŁOŚCI

Różnorodność krajobrazu włoskiego, łagodny klimat śródziemnomorski, a nade wszystko wspaniałe zabytki architektury i dzieła sztuki stały się przyczyną ogromnego rozwoju turystyki. Włochy odwiedza rocznie kilkanaście milionów osób z całego świata.

Północne Włochy przyciągają turystów pięknem alpejskich krajobrazów oraz bogactwem zabytków przeszłości w starych miastach na Nizinie Padańskiej. Stolicą historycznej Lombardii — najważniejszej z czterech wielkich prowincji włoskich, zajmujących Nizinę Padańską jest Mediolan, stary ośrodek nauki i kultury, wyrosły w miejscu, gdzie zbiegają się drogi wiodące przez doliny i przełęcze alpejskie z Francji, Szwajcarii i RFN.

Na wybrzeżu Adriatyku leży Wenecja, zbudowana na bagnistych wysepkach wzmocnionych palami. Ponad 150 kanałów przecina miasto we wszystkich kierunkach. Komunikacja miejska odbywa się na łodziach zwanych gondolami, a na Canale di Grandę (Wielki Kanał) także na małych statkach. Obecnie kursują na kanałach liczne wodne tramwaje.

W średniowieczu była Wenecja znaną i bogatą republiką handlową Europy. Nazywano ją „Królową mórz”, posiadała liczne wyspy na Morzu Śródziemnym. Wspaniałe zabytki architektury i sztuki świadczą o świet-ności tego jedynego w swoim rodzaju miasta.

U stóp Apenin rozłożyła się Bolonia, sławna z posiadania najstarszego w Europie Uniwersytetu, założonego w 1200 roku.

Niedaleko podnóża Alp leży drugie stare miasto uniwersyteckie — Padwa. Kształciło się w nim wielu sławnych Polaków, między innymi Mikołaj Kopernik, który studiował zarówno w Padwie, jak i w Bolonii.

Ogniskiem sztuk pięknych jest Florencja, położona nad rzeką Arno, wśród gajów oliwnych i winnic. Kamieniołomy pięknych białych marmurów Carrary w pobliskich górach dostarczały mistrzom Florencji najszlachetniejszej skały do rzeźby. Tak wielkie jest bogactwo zabytków we Florencji, że uważa się ją za jedno wielkie muzeum sztuk pięknych.

We wrześniu 1966 roku Florencja przeżyła niezwykłą katastrofę żywiołową. Niewielka, ale kapryśna rzeka Arno zalała miasto na wysokości 2—3 metrów. Powódź była tym groźniejsza, że wezbrane wody niosły muł z mazutem; zniszczyły setki tysięcy dzieł sztuki i zabytki architektury.

Riwiera Włoska, wąski pas wybrzeża nad Morzem Liguryjskim, ściąga zwłaszcza w porze letniej sporo gości z krajów chłodniejszych. Pięknie położonym miastem na Riwierze jest Genua, największy port włoski, niegdyś wielka republika handlowa, walcząca z Wenecją o wpływy na Morzu Śródziemnym. Genua wznosi się tarasowato na stromym wybrzeżu, wchodząc na stoki Apenin.

Nie mniej ciekawe są miasta środkowych Włoch. Nad ubogim dzisiaj w wodę, Tybrem, w najrzadziej zaludnionej części kraju leży Rzym, stolica Włoch (około 2,7 min mieszk.). Obok ruin starożytnej cywilizacji — Forum Romanum, łuków triumfalnych cezarów rzymskich i słynnego Koloseum wznoszą się wspaniałe budowle odrodzenia i baroku oraz monumentalne gmachy XX wieku.

Na terytorium Rzymu w północo-zachodniej części miasta, na Wzgórzu Watykańskim, znajduje się państwo kościelne Watykan — siedziba papieża oraz urzędów i instytucji kościoła rzymskokatolickiego (pow. 0,44 km2 i około 1000 mieszkańców).

Niezwykle piękne jest położenie Neapolu nad półkolistą Zatoką Neapolitańską, na tle Wezuwiusza. Jest to trzecie co do wielkości miasto Włoch (po Rzymie i Mediolanie) i najważniejszy obok Genui port włoski.

W muzeum neapolitapskim zobaczyć można przedmioty wydobyte z leżących w pobliżu miast — Herkulanum i Pompei — pokrytych błotem i zasypanych popiołem wulkanicznym w czasie pierwszego historycznego wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

Nie mniej ciekawa jest słoneczna Sycylia z bujną roślinnością na wybrzeżach i ubogim, górzystym wnętrzem.
Największym miastem Sycylii jest Palermo, pięknie położone nad niewielką zatoką Morza Tyrreńskiego. Nad całą wyspą góruje wyniosły stożek wulkanu Etny, przekraczający 3 tys. metrów wysokości. Wulkaniczne są również Wyspy Liparyjskie rozrzucone na Morzu Tyrreńskim między Półwyspem Apenińskim a Sycylią. Są to wystające nad poziomem morza wierzchołki podwodnych wulkanów. Wśród nich znajduje się czynny wulkan Stromboli, nazywany „latarnią morską”, gdyż stale widoczna jest z dala smuga palących się gazów, które wydobywają się z krateru wulkanu.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.