O MORZU ŚRÓDZIEMNYM W PRZESZŁOŚCI I OBECNIE

Morze Śródziemne odegrało wielką rolę w dziejach ludzkości. Oddziela ono wprawdzie Europę od Azji i Afryki, ale stanowi równocześnie najdogodniejszą drogę, która z dawien dawna łączy te kontynenty, Przez Morze Śródziemne prowadzą odwieczne szlaki handlowe na Wschód, stąd do dziś dnia jeszcze wschodnia część jego znana jest jako Morze Lewantyńskie (Lewant — Bliski Wschód). Kraje śródziemnomorskie są kolebką starożytnej kultury, której początki sięgają czasów Mezopotamii i dawnego Egiptu, ale jej główne ogniska rozwojowe — to Grecja i Rzym. O panowanie na Morzu Śródziemnym walczyli w starożytności Fenicjanie, Grecy i  Rzymianie, a w wiekach średnich Włosi.

Jednak ogromne znaczenie Morza Śródziemnego upadło po odkryciu Ameryki i ustaleniu się potęgi tureckiej na wschodzie. Handel europejski przerzucił się wówczas na Atlantyk ku krajom Ameryki i na drogę do Indii wokół Afryki.

Dopiero — Kanał Sueski, przekopany w latach 1859—1869 i związane z tym skrócenie drogi na wschód — przywróciły Morzu Śródziemnemu dawne znaczenie i wpłynęły na zmiany w ogólnym układzie komunikacji światowej. Morzem Śródziemnym wiedzie najkrótsza droga z krajów europejskich przez Gibraltar i Kanał Sueski do krajów Azji, Australii i wschodniej Afryki.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.