KLIMAT

Wyspiarskie położenie i ciepły Prąd Zatokowy wywierają wielki wpływ na klimat Wielkiej Brytanii — jest to klimat wybitnie morski. Cechują go obfite opady związane z wiatrami wiejącymi znad Atlantyku i częste mgły. Góry nadbrzeżne otrzymują od 1000 mm do ponad 2000 mm opadu rocznie. Toteż rzeki niosą zawsze dużo wody. Nizina* osłonięta górami od zachodu, jest uboższa w opady, ma ich tylko 600—700 mm rocznie, tj. w przybliżeniu tyle, ile wynosi średnio roczna suma opadów w Polsce. Przysłowiowe mgły angielskie są nieraz tak gęste, że utrudniają ruch statków i pojazdów lądowych.

Lato na wyspach Brytyjskich jest na ogół chłodne, zimy łagodne, dżdżyste, z małą ilością śniegu. Jedynie w górach Szkocji zimy są mroźne, a opady śnieżne obfite. W niższych górach pokrywa śnieżna jest uboższa, a na Nizinie Angielskiej utrzymuje się bardzo krótko.

Na morzach otaczających Wielką Brytanię charakterystyczne są sztormy, nieraz tak silne, że zagrażają dużym statkom na morzu, a nawet zrywają okręty z kotwicy. Szczególnie ciężkie sztormy bywają w Kanale La Manche, gdzie jest około 100 dni sztormowych w ciągu roku.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.