KLIMAT POLWYSPU INDYJSKIEGO

Indie, Pakistan, Bangladesz i Sri Lanka należą do najgorętszych krajów na Ziemi. Temperatura powietrza jest tam zawsze wysoka, w ciągu roku waha się średnio od 22° do 28°C. W związku z układem monsunów można wyróżnić dwie pory roku: porę deszczową (lato) i porę suchą (zimę). Latem wiatry wiejące od morza przynoszą obfite opady. Suche zimy związane są z mon-sunami wiejącymi od lądu.

Średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi dla całego obszaru półwyspu około 1000 mm rocznie. Zachodzą jednak wielkie różnice w poszczególnych regionach, w granicach od 120 do 11 tys, mm rocznie. Najobfitsze są deszcze w Ghatach Zachodnich i na stokach wschodniej części Himalajów. W Czerrapundżi, miejscowości położonej w indyjskim stanie Assam, występują największe opady w świecie — średnio około 11 tys. mm rocznie. Tak ogromne opady są spowodowane położeniem Czerrapundżi na stokach gór, które otrzymują opady z bardzo wilgotnych monsunów, znad Zatoki Bengalskiej.

Znacznie mniej opadów otrzymuje Wyżyna Dekan (poniżej 1 000 mm), a bardzo suchym obszarem jest środkowa część dorzecza Indusu, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 300 mm.

Niezwykłe bogactwo opadów w Ghatach Zachodnich i Himalajach związane jest z monsunem letnim, który wieje znad Oceanu Indyjskiego. Monsun zaczyna wiać zwykle zupełnie nagle. Pogodne, jasne niebo od razu pokrywa się ciężkimi chmurami i wtedy spada gwałtowna ulewa. Tak samo nagle może przestać wiać i deszcze raptownie ustają. Tak jak w Japonii i Chinach występują groźne tajfuny, tak i tu przy zmianie kierunków monsunów zdarzają się gwałtowne burze (cyklony), szczególnie niebezpieczne w jesieni.

Monsun letni jest jednak dobrodziejstwem dla krajów Azji Południowo-Wschodniej, pozwala bowiem na uprawę wielu roślin, a szczególnie ryżu i prosa. Opóźnienie się pory deszczowej albo za mała ilość deszczu grozi nieurodzajem. Dlatego na szeroką skalę stosuje się sztuczne nawadnianie, którym objęte jest około 20°/o pól uprawnych Indii,

Klimat Półwyspu Indyjskiego i Cejlonu jest bardzo uciążliwy dla Europejczyków, Nadmierne są upały, w porze deszczowej dużo jest wilgoci w powietrzu, w porze suchej zbyt silnie dokucza światło słoneczne oraz pył unoszący się w powietrzu.

Warunki klimatyczne i glebowe wpływają na różnorodność i bogactwo upraw roślinnych Indii, Pakistanu, Bangladesz i Sri Lanka.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.