JUGOSŁAWIA — KRAJ WIELONARODOWY

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii jest państwem związkowym, w skład którego wchodzi sześć równoprawnych republik: Serbia, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia oraz Czarnogóra. Nazwa „Jugosławia” znaczy „Południowa Słowiańszczyzna”, przeważa bowiem ludność słowiańska.

Stolica Serbii — Belgrad, leżący przy ujściu Sawy do Dunaju, jest również stolicą Federacji. Belgrad ma około 1.200 tys. mieszkańców. Jest głównym węzłem komunikacyjnym kraju, ważnym portem rzecznym i lotniczym, ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym.

Najliczniejszym narodem Jugosławii są Serbowie (około 40% ogółu ludności). Mieszkają oni. na nizinie nad Dunajem i we wschodniej części kraju aż do granicy bułgarskiej.

Słoweńcy mieszkają na północy Jugosławii, pomiędzy Adriatykiem i rzeką Drawą. Ich narodową stolicą jest Lubiana. Na południe od Słoweńców jest kraj Chorwatów, ze stolicą Zagrzeb nad Sawą. Zagrzeb jest drugim co do wielkości miastem Jugosławii. Południową część kraju zamieszkują mniej liczne narody: Macedończycy i Czarnogórcy.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.