JAPONIA

Położenie, Japonia leży całkowicie na wyspach, na wschodzie Azji. Wysp jest ogółem ponad 8 tys. Największymi z nich są. Honsiu (Hondo) i Hokkaido (Jezo), a dalej ku południowi Kiusiu i Sikoku, Na Morzu Wschodniochińskim leżą mniejsze wyspy oraz rozrzucone drobne wysepki Riukiu sięgające aż do zwrotnika Raka.

Linia brzegowa wysp jest bardzo zawiła, jej całkowita długość wynosi 26 tys. km. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii żadna miejscowość Japonii nie jest bardziej oddalona od wybrzeża niż 110 km.

Ukształtowanie powierzchni. Japonia jest krajem wybitnie górzystym. Łańcuchy młodych gór fałdowych z wieloma wulkanami przebiegają poprzez wszystkie wyspy, stwarzając bardzo urozmaiconą rzeźbę powierzchni. W górach jest dużo głębokich dolin rzecznych i kotlin. Niziny znajdują się głównie wzdłuż wybrzeży i nad niewielkimi rzekami w zachodniej części wysp Honsiu i Hokkaido.

Rzeki górskie są krótkie i rwące. Dopiero w dolnym biegu ich spadek łagodnieje, a transportowany przez nie materiał skalny buduje delty i nadbrzeżne równiny. Na tych równinach leży większość miast japońskich.

Trzęsienia ziemi i wulkany, Japonia znana jest jako kraj trzęsień ziemi. Występują one tam częściej, aniżeli w jakimkolwiek innym kraju. Kilkaset do półtora tysiąca drobnych wstrząsów przeżywają Japończycy każdego roku. W związku z tym budują swoje domy najczęściej niewysokie, z materiału lekkiego, stosując bambusowe rusztowania. W wielkich miastach domy budowane są z żelbetonu wytrzymałego na wstrząsy.

Zdarzają się jednak trzęsienia ziemi tak silne, że ofiarą padają całe wsie i miasta. Ostatnie, najcięższe, trzęsienie ziemi zdarzyło się 1 września 1923 r. Zniszczeniu uległa wtedy większa część Tokio i Jokohamy. Zginęło prawie 200 tysięcy mieszkańców, a 2 miliony ludzi straciło dach nad głową.

Niebezpieczne są trzęsienia podwodne, które trafiają się niekiedy w pobliżu Wysp Japońskich. Wzburzone fale morskie za» lewa ją wtedy wybrzeża i powodują ogromne zniszczenia w osiedlach i uprawach.

Groźne bywają także wybuchy wulkanów, których Japonia liczy około 200, w tym ponad 50 czynnych. Najpotężniejszy jest wulkan Fudżi w pobliżu Tokio. Jego śniegiem pokryty stożek wznosi się do wysokości 3776 m n.p.m. Ostatni groźny wybuch Fudżi miał miejsce w 1707 roku.

Klimat. Wyspiarskie położenie wpływa m.in. na łagodny morski klimat Japonii. Łagodząco działa także ciepły prąd Kuro« -siwo, płynący w niewielkim oddaleniu od wschodnich brzegów wysp. Jego wpływy osłabia częściowo płynący z północy zimny prąd Gja-siwo.

Japonia należy do monsunowego obszaru Azji. Letni monsun morski przynosi obfite deszcze. Ale w Japonii i monsun zimowy jest wilgotny, gdyż wiatry wiejące z lądu przechodzą ponad morzami przybrzeżnymi. Toteż zachodnie wybrzeża wysp mają deszcze przez cały rok, a podczas łagodnej zimy duże opady śnieżne w górach.

Jesienią, gdy monsuny zmieniają swój kierunek, zdarzają się gwałtowne burze — tajfuny, które powodują niekiedy zniszczenia wcale nie mniejsze od groźnych trzęsień ziemi. Najbardziej niebezpieczne są tajfuny na wyspach Riukiu i w południowej części Honsiu. Dochodzą jednak także do wybrzeży chińskich i Indochin, pojawiają się przy wyspach Indonezji i na archipelagu Wysp Filipińskich.

Doża ilość wilgoci na Wyspach Japońskich wpływa na stan wody w rzekach. Wielkich rzek nie ma, ale dużo jest małych i średnich, które wyzyskane są do nawadniania pól ryżowych, spławu drewna i produkcji energii elektrycznej.
W krajobrazie Japonii charakterystyczne są lasy pokrywające góry. Obszary leśne stanowią bez mała dwie trzecie całej powierzchni Japonii. Przepiękne są sady wiśniowe i bory sosny japońskiej. Na południu kraju występuje roślinność podzwrotnikowa i bogactwo przepysznych, barwnych kwiatów.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.