INDONEZJA

Obszar Indonezji obejmuje cztery spośród Wielkich Wysp Sundajskich: Sumatrę, indonezyjski Kalimantan (Borneo), Sulawesi (Celebes) i Jawę oraz setki mniejszych wysp Archipelagu Malajskiego, Wyspy Moluki oraz indonezyjską część Nowej Gwinei, czyli tak zwany Irian Zachodni.

Archipelag Malajski jest jakby przedłużeniem Azji w kierunku południowo-wschodnim. Wskazują na to łańcuchy górskie, które przechodzą z Półwyspu Indochińskiego na Sumatrę i Jawę oraz z Wysp Japońskich na Filipiny, Kalimantan i Sulawesi.

Morza wokół Archipelagu Malajskiego są różnej głębokości. Wielkie obszary mórz wewnętrznych, zwłaszcza Morze Sunda, nie przekraczają głębokości 200 m, natomiast wzdłuż wyspy Jawy od strony południowej ciągnie się największa głębia Oceanu Indyjskiego, tzw. Rów Jawajski. Najgłębsze jego miejsce dochodzi do 7450 m.

Większość wysp Archipelagu Malajskiego znana jest z częstych wybuchów wulkanów. Sama wyspa Jawa liczy ponad 120 wulkanów, z czego 28 czynnych; liczne wulkany są również na wyspie Sumatrze. Niektóre stożki wulkaniczne, o bardzo regularnym kształcie, tworzą wzniesienia powyżej 3 tys. m wysokości, inne wyglądają jak rozległe misy. W cieśninie między Sumatrą a Jawą leży wulkan Krakatau, którego niespodziewany wybuch w 1883 r. należał do najgroźniejszych katastrof na świecie.

Wyspy Indonezji leżą całkowicie w strefie gorącej. Cechuje je gorący, bardzo wilgotny klimat i bujna roślinność lasów równikowych. Temperatura powietrza wynosi około 27°C, a jej wahania w ciągu roku są nieznaczne, dochodzą najwyżej do 3°C. Mon-suny przynoszą obfite deszcze, roczna suma opadów wynosi 3—4 tys. mm.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.