AUSTRIA

Austria — pełna nazwa brzmi: Republika Austrii — jest pod wieloma względami podobna do Szwajcarii. Ponad 60% jej powierzchni zajmują Alpy, jest więc krajem alpejskim. Alpy Austriackie, czyli Alpy Wschodnie, są niższe od Alp Szwajcarskich i Francuskich. Najwyższy ich szczyt — Grossglockner (3797 m n.p.m.) — znajduje się w zachodniej części Austrii. U stóp Grossglockner spływa lodowiec Pasterze — około 10 km długości (czyt. pasterce) najdłuższy lodowiec w Alpach Wschodnich. Pola śnieżne i lodowce wysokich Alp, liczne piękne jeziora górskie, a nadto źródła lecznicze, liczne uzdrowiska i miasta położone na tle Alp — np. Innsbruck stolica Tyrolu i Salzburg — zapewniają turystom dużo niezapomnianych wrażeń. Tak jak Włochy i Szwajcaria — Austria należy do krajów europejskich o największym ruchu turystycznym. Wiąże się z tym wielki rozwój tzw. przemysłu turystycznego.

Na północ i wschód od Alp znajdują się pasma wzgórz i równin. Na północ od Dunaju leży wyżyna, która ciągnie się dalej na terytorium Czechosłowacji. Tu znajdują się kraje związkowe: Górna Austria z głównym miastem Linz i Austria Dolna ze stolicą Wiedniem (1,6 min mieszkańców). Jest to miasto p światowym rozgłosie, wielki ośrodek gospodarczy, ważny międzynarodowy węzeł komunikacyjny i największe centrum przemysłowe Austrii. Najbardziej rozwinięte gałęzie przemysłu to: przemysł maszynowy, elektrotechniczny, środków transportu, chemiczny, włókienniczy, skórzany, poligraficzny i porcelanowy. Słynne jest wiedeńskie złotnictwo artystyczne.

Na północny wschód od Wiednia eksploatuje się od 1930 roku ropę naftową i gaz ziemny; w Alpach zachodniej części Austrii od dawna wydobywa się sól i magnetyt, a liczne cieplice i źródła mineralne cieszą się zasłużoną sławą znakomitych uzdrowisk. Największym miastem tego okręgu jest Salzburg (czyt. zalcburg).

W rolnictwie dominuje hodowla bydła i gospodarka leśna. Hale górskie służą wypasowi bydła i owiec, a na lessowych glebach naddunajskich uprawia się pszenicę, kukurydzę, buraki cukrowe i warzywa. Na słonecznych stokach dojrzewa winna latorośl. Płody rolne pokrywają w zasadzie zapotrzebowanie ludności, toteż Austria niewiele żywności sprowadza z zagranicy.

Category: turystyka
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.